Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby nasze życie bez tradycji? Świat pozbawiony lokalnych zwyczajów, wierzeń, obrzędów, czy gwary wydaje się być ponurą i bezbarwną wizją Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie jest niezwykle istotne, gdyż buduje nasze poczucia wspólnoty oraz przynależności do konkretnego regionu, czy narodowości.
Tego zdania jest również dr Marcela Szymańska, która na spotkaniu autorskim promującym jej najnowszą książkę „Dziedzictwo kulturowe południowej części powiatu raciborskiego. Kultura agrarna, wierzenia i praktyki religijne oraz tradycje kulinarne” pochyliła się nad obrzędami i wierzeniami kultury morawskiej. Wydarzenie odbyło się 6 lutego br. w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i zgromadziło wielu pasjonatów kultury tego regionu. Autorka podzieliła się z uczestnikami ciekawymi odkryciami oraz opowiedziała o całym procesie powstawania książki.
Warto podkreślić, że źródła na podstawie, których napisano książkę zostały zgromadzone przez dr Szymańską własnoręcznie. Badania terenowe przeprowadzono w różnych miejscowościach południowej części powiatu raciborskiego. Metoda badawcza zastosowana przez autorkę wymagała dużego nakładu czasu i wysiłku co niewątpliwie przełożyło się na wysoką jakość badań oraz ich rzetelność.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o odkryciach autorki to koniecznie sięgnijcie po relację z tego wydarzenia. Link znajdziecie poniżej 🙂
Publikacja – Laura Raudzis
Prowadziła -Oliwia Wocław
Realizacja- Kuba Midor
Montaż- Łucja Barańska
Social Media- Aleksandra Stasina