fot. https://ostnet.pl/telewizja-cyfrowa-iptv/

 

Światowy dzień telewizji obchodzony jest co roku 21 listopada. Ustanowiony został przez zgromadzenie ONZ, na cześć posiedzenia pierwszego światowego forum telewizji w Nowym Jorku, które miało miejsce w 1996 roku. Tego dnia telewizje wielu państw emitują programy dotyczące bezpieczeństwa, pokoju, kultury i rozwoju.

Za początek polskiej telewizji można uznać opatentowanie przez Jana Szczepanika pierwszego urządzenia przypominającego telewizor. Odbiornik ten działał na tej samej zasadzie co dzisiejsze modele, jednak nie został wdrożony do masowej produkcji przez zbyt wysokie koszty produkcji. Pierwszy program telewizyjny w Polsce ruszył w 1952 roku, w ramach Telewizji Polskiej. Niedługo później powstawało wiele innych stacji, na początku lokalnych, później ogólnopolskich.

Mimo tego, że telewizja wciąż pozostaje ogromnym medium, na co wskazuje chociażby kwota 27 miliardów złotych wydanych na spoty reklamowe, co roku  coraz mniej osób ją ogląda.  Ilość widzów, porównując lata 2018 i 2019, spadła o 1,5 procent – ta tendencja utrzymuje się już od kilku lat. Szczególnie widać to wśród osób młodych, które zazwyczaj wybierają Internet.

 

Ciekawym zjawiskiem jest oglądanie programów telewizyjnych “dla żartów”. Okazuje się, że aż 9 procent oglądających telewizję deklaruje taką postawę! Jak można się domyślić, zjawisko to jest najbardziej powszechne wśród młodzieży.

Środowisko mass media zdaje się być świadome przewagi Internetu nad sobą. Z tego powodu wiele stacji poszerza swoją ofertę o nadawanie online, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

 

Natalia Umińska