Wszyscy słyszeliśmy o brutalnym i niespodziewanym ataku Rosji na Ukrainę. Na bieżąco napływają do nas ze wszystkich stron kolejne informacje i prośby o pomoc uchodźcom oraz osobom znajdującym się na terenie objętym walką. Bierni tym prośbom nie pozostają studenci Uniwersytetu Opolskiego, którzy masowo zaangażowali się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Od kilku dni trwają zbiórki żywności, artykułów pierwszej pomocy, leków, ubrań, właściwie można powiedzieć, że wszystkiego. O tym, że studenci chętnie pomagają, mogą świadczyć magazyny pełne zebranych rzeczy, które trafią do uchodźców. Oczywiście zapewnione zostało im tymczasowe lokum w akademikach Niechcic, Spójnik i Mrowisko. Tam też mogą odebrać przedmioty, które pozwolą im na spokojne dojście do siebie. Nadal poszukiwani są wolontariusze, również mówiący po ukraińsku. Inną alternatywą pomocy są zbiorki pieniężne organizowane na terenie całego kraju. Jak jednak przestrzegają wolontariusze, należy wybierać tylko te potwierdzone, najlepiej znanych organizacji, których jesteśmy pewni.

Podziękowanie oraz podziw za wielkie zaangażowanie studentów wyraził Członek Zarządu Samorządu Studenckiego Franciszek Posacki.

Niezależnie od tego, jak duża pomoc została już udzielona naszym sąsiadom, zachęcamy do dalszego niesienia pomocy oraz wszelkiego wsparcia.

Paulina Ceglarz