Wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna. Nie na darmo mówi się, że sport to zdrowie. Od najmłodszych lat słyszymy, że aktywność ruchowa pomaga w utrzymaniu prawidłowej kondycji i wagi, poprawić niedoskonałości naszej figury oraz wzmacnia odporność. Warto również pamiętać, że wpływa ona również pozytywnie na nasze samopoczucie, przez wzrost endorfin w naszym organizmie.

Sport jest dla wszystkich i tych najmłodszych, i tych starszych. Nie musimy od razu biegać w maratonach, startować w zawodach sportowych, zapisywać się na siłownię, wydawać bajońskich sum na odzież czy sprzęt sportowy. Bardzo dobrze o tym wiedzą członkowie Opolskiego Klubu Seniora, którzy regularnie grają w siatkówkę. Nie poprzestają jedynie na grze, również pogłębiają świadomość korzyści jakie niesie za sobą aktywność fizyczna wśród innych seniorów. Jak mówią: „ruch to zdrowie” i mają rację, a ich zapał do sportu mógłby zawstydzić niejednego nastolatka. Mają nawet swoje motto: „Niech zawsze będzie coś, czego chciałbyś się nauczyć. Coś, co chciałbyś zrobić. Ktoś, kogo chciałbyś poznać. Miejsce, do którego chciałbyś dojechać. Niech Twoje życie nigdy nie skostnieje”.

 

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na wzmożoną aktywność fizyczną, ze względu na problemy zdrowotne. Warto jednak znaleźć choć pół godziny dziennie na spacer lub, np. cieszący się dość dużą popularnością nordic walking.

Sport nie jest jedyną możliwością spędzania wolnego czasu dla seniorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Klub seniora wspiera również aktywność umysłową, a dla artystycznych dusz idealne będą zajęcia plastyczne, fotograficzne czy poetyckie. Seniorom życzymy dalszej wytrwałości i aktywnie spędzonego czasu w miłym towarzystwie.

 

Paulina Ceglarz