Tłumy osób pojawiły się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, po tym jak lody zaczął sprzedawać tam pingwin.  Było to elementem wystawy Gelateria Antartica połączonej z performance.

Wystawa to projekt dwóch artystek występujących pod pseudonimem Grupa Pingwiny. Jest ona rezultatem konkursu Aneks prowadzonego przez opolską GSW już od 8 lat. W jego wyniku część galerii została zmieniona na kształt włoskiej lodziarni z lat 50-60 XX wieku, ale tak naprawdę wystawa jest o tym, że na całym świecie topnieją lodowce. Artystka, która stworzyła wystawę, prowadzi równocześnie performance, który polega na konsumpcji lodów. Ma on pokazywać, jak lodu na naszej planecie jest coraz mniej i jak zmniejszają się zasoby naturalne.

Uczestnicy wystawy dobrze zrozumieli cel wystawy i dostrzegli jak performerka, odczuwa ból podczas spożywania lodów. Wystawa angażuje wszystkie zmysły odbiorców, a przez to , że jest to wszystko ujęte w sposób humorystyczny, mogą się tym zainteresować także dzieci. Ich rodzice mogą wizytę w “lodziarni” potraktować jako pretekst do poważnej rozmowy na temat zmian klimatycznych na świecie.

Zapraszamy do samodzielnego odwiedzenia włoskiej lodziarni w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i zobaczenia wystawy na własne oczy. Będzie ona dostępna dla odwiedzających do 4 czerwca.

Publikacja- Adrian Kokot
Prowadziła- Marta Dąbrowska
Realizacja- Sabina Nowacka
Montaż- Julia Pietkiewicz