fot. www.pck.pl

 

Krew jest jak dotąd środkiem niezastąpionym przez syntetyczne odpowiedniki, potrzebnym przy wielu stanach zagrożenia życia, takich jak wypadki czy masywne krwotoki. Mimo to, jedynie 35% Polaków decyduje się na jej oddanie.

Krew oddać może każdy kto ukończył 18 lat, jedynymi przeciwskazaniami są świeże tatuaże lub piercing, choroby przewlekłe oraz złe samopoczucie. Wystarczy udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa, gdzie po wypełnieniu formularza dotyczącego stanu zdrowia należy oddać próbkę krwi do badań, i jeśli wszystkie wyniki są w normie, można przystąpić do zabiegu.

 

 

Jeśli zdecydujesz się na oddanie krwi, warto się do tego przygotować. Dzień przed oddaniem należy pamiętać o nawodnieniu, unikaniu tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz ograniczeniu palenia. W dniu wizyty w centrum krwiodawstwa, powinno się zjeść lekki posiłek oraz być wypoczętym. Po całej procedurze można liczyć na dzień wolny od pracy, a także prezent w postaci pakietu czekolad.

Zachęcamy do sprawdzania na bieżąco ilości krwi dostępnej w magazynach i oddawania krwi regularnie. Nie jest to skomplikowana procedura, nie trwa długo, a dzięki niej możemy przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

 

Natalia Umińska