Po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestnictwa w Nocy Biologów, a jej tegoroczna, XIII edycja odbyła się pod hasłem ” Tajemnica Życia. Od komórek do biosfery”. Wydarzenie to miało na celu popularyzację wiedzy z zakresu biologii wśród dzieci i dorosłych.

Podczas wydarzenia goście mieli okazję do zobaczenia wystawy owadów z całego świata i wzięcia udziału w zajęciach związanych z paleobiologią lub botaniką. Dla chętnych była też możliwość skonstruowania swojego własnego modelu DNA oraz wybrania się na ciekawe wykłady dotyczące na przykład życia mrówek. Wszystko to odbyło się na terenie Uniwersytetu Opolskiego, a przy tworzeniu atrakcji skorzystano z wiedzy i umiejętności studentów oraz wykładowców naszej uczelni.

Uczestnicy mieli również możliwość dowiedzenia się, jak budowane są ule i poznania lepiej życia zamieszkujących je pszczół. Profesor Tomasz Cisielczuk wytłumaczył jak stworzyć własne gniazdo z trzciny, stworzyć odpowiednie warunki dla pszczół murarek i zaprosić je do swojego ogrodu. Inną atrakcją był przygotowany przez panią Sylwię Zająć pokaz dotyczący grup krwi, podczas którego starała się ona wytłumaczyć, czym one są i wyjaśnić pojęcia takie jak antygeny i przeciwciała.

Jeżeli interesujecie się botaniką, paleontologią lub botaniką to zdecydowanie przemyślcie pojawienie się na przyszłorocznej edycji Nocy Biologów. W międzyczasie zachęcamy do zobaczenia relacji wideo z tego wydarzenia i zobaczenia na własne oczy co ciekawego się tam działo.

Prowadziła- Dominika Sadło
Realizacja- Krzysztof Kilijanek