Wielkimi krokami zbliża się czas matur. Co jednak po nich? Na to pytanie w swojej nowej serii pt. „Co po Maturze” spróbuje odpowiedzieć wam Karolina Czabanowska.

Collegium Maius, budynek nazywany często sercem uczelni to miejsce, w którym znajdują się rektorat, muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz wydział filologiczny. Do wyboru jest na nim aż dwadzieścia różnych kierunków, zarówno typowo językoznawczych, jak i kulturowych.
Chlubą wydziału i jego nieodłącznym elementem są filologie, a wśród nich filologia angielska. W trakcie tych studiów podczas licencjatu nasz język osiągnie poziom C1, a w trakcie studiów magisterskich C2. Oprócz zajęć typowo językowych studenci mają również przedmioty o tematyce literaturoznawczej i kulturoznawczej. Uczelnia oferuje również możliwość wybrania ścieżki modułowej, dzięki której studenci mają dodatkowe zajęcia z wybranego przez siebie języka, kultury lub biznesu. Istnieje też moduł tłumaczeniowy i to dzięki niemu wielu maturzystów decyduje się na wybór naszej uczelni. W ramach filologii angielskiej i turystyki z językiem angielskim dostępny jest również możliwość nauki na profilu praktycznym. Różnica między nim a standardowym tokiem studiów jest taka, że studenci mają do odbycia znacznie więcej godzin praktyk rozłożonych na kilka semestrów.
Innym, wartym uwagi kierunkiem na wydziale jest germanistyka. Poziom językowy studiujących na niej osób jest bardzo wysoki, o czym świadczą ich liczne sukcesy w różnorakich konkursach. Absolwenci są zaś bardzo często zatrudniani w opolskich, ale i nie tylko firmach, w których wymagany jest wysoki poziom języka niemieckiego.
Na wydziale jest również do wyboru nietypowy kierunek, jakim jest Game Studies. Znajdą tam coś dla siebie zarówno osoby chcące tworzyć gry, tłumaczyć je i testować. Studia podzielone są na blok praktyczny, realizowany na Wydziale Sztuki blok artystyczny i blok naukowy będący miejscem na refleksję nad grami jako tekstem kultury. Wielu studentów tego kierunku znajduje już w trakcie studiów zatrudnienie w branży gier.
Po więcej informacji na temat wydziału i kierunków znajdujących się na nim zapraszamy do materiału.
Prowadziła-Karolina Czabanowska
Realizacja- Małgorzata Andrusyszyn