Wielkimi krokami zbliża się czas matur. Po ich zakończeniu absolwentów szkół średnich czekać będzie decyzja dotycząca wyboru studiów, a by ułatwić im jej podjęcie, Karolina Czabanowska przyjrzała się naszemu Wydziałowi Chemii.

Wydział Chemii to królestwo badań i eksperymentów. Obecnie można tam się uczyć na kierunkach takich jak chemia oraz farmacja, a w ofercie są studia zarówno pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jak i doktoranckie. Oba te kierunki charakteryzują się bardzo dużą ilością zajęć laboratoryjnych, a sam wydział jest pewnego rodzaju hubem laboratoryjnym Uniwersytetu Opolskiego. Daje to studentom możliwość wzięcia udziału w bardzo wielu zajęciach praktycznych, co z pewnością sprzyja ich kształceniu się.

Zarówno studenci, jak i pracownicy wydziału realizują różnorakie projekty badawcze. Dzięki nim już w trakcie studiów można mieć realny wpływ na świat nauki i odkryć coś niesamowitego. Przykładem tego może być projekt realizowany między innymi przez Pamelę, studentkę 3 roku studiów doktoranckich. W jego ramach badane są reakcje sprzęgania krzyżowego stanowiące bardzo ważny element chemii organicznej. Ze względu na łatwość i szybkość syntezy lekarstw często wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym.

Warto również wspomnieć o istniejącym na wydziale kole naukowym, które zrzesza studentów, doktorantów oraz słuchaczy szkoły doktorskiej. Specjalizują się oni w chemii, farmacji oraz biotechnologii. Aktualnie są oni w trakcie przygotowywania izby pamięci dotyczącej chemii. Za jej pomocą wiele z przedmiotów, które kiedyś używano w laboratoriach znajdzie swoje miejsce, a studenci będą mogli się przekonać, co wykorzystywano jeszcze nawet kilkadziesiąt lat temu.

Prowadziła-Karolina Czabanowska
Realizacja- Małgorzata Andrusyszyn