Prawie 15% osób w Polsce zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami zdrowia psychicznego. Badania wskazują, że duża część problemów tego typu rozpoczyna się już w wieku nastoletnim. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy.

 

Jak wynika z badań, jedynie 21% osób w wieku do 29 lat zgadza się z twierdzeniem, że korzystanie z pomocy psychoterapeuty jest w dzisiejszych czasach czymś normalnym. Często lęki przed podjęciem leczenia są powodowane strachem przed oceną innych, niepewnością, czy osoba, do której pójdą ich zrozumie oraz stereotypami utartymi na przestrzeni lat. Jednak duża część tych obaw to mity. Terapeuci to osoby specjalnie wykwalifikowane do pomagania, a terapia, którą prowadzą nie musi być wyłącznie dla osób ze stwierdzonymi zaburzeniami.

Do specjalisty można udać się chociażby po to, aby poprawić swoje samopoczucie czy zbudować większą pewność siebie, a samo podjęcie się leczenia nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Na wizytę można zapisać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, do czego wystarczy jedynie skierowanie od lekarza. Niestety w takim przypadku trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania.

 

 

W dobie pandemii COVID-19, psychoterapia online stała się bardzo popularna. Dzięki niej osoby potrzebujące pomocy nie muszą wychodzić z domu, by porozmawiać ze specjalistą. Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla nieśmiałych pacjentów. Warto wspomnieć, że jest ona refundowana przez państwo w Europie Zachodniej oraz USA.

 

Natalia Umińska