To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie opolskim, które przyniosło miłośnikom literatury niezapomniane chwile. To święto słowa i wyobraźni zyskuje coraz większą popularność, przyciągając zarówno doświadczonych autorów, jak i debiutujących pisarzy oraz entuzjastów literatury. Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu była pełna wyjątkowych spotkań, dyskusji i inspirujących wydarzeń.

Rozpoczęcie 20. edycji Opolskiej Jesieni Literackiej miało miejsce 3 listopada. Na inaugurację festiwalu zaproszono artystkę z wyjątkowym talentem w świecie muzyki. Karolina Rec, znana bardziej jako Resina, to polska kompozytorka, wiolonczelistka oraz twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Jej koncert stanowił doskonałe otwarcie festiwalu, wprowadzając publiczność w atmosferę, która łączyła muzykę, literaturę i sztukę w jedno fascynujące widowisko. Resina jest znana z tworzenia muzyki, która porusza i wzrusza słuchaczy, a jej koncert zapewne dostarczył niezapomnianych emocji i inspiracji uczestnikom festiwalu.

Goście Honorowi i Spotkania Autorskie

Opolska Jesień Literacka 2022 gościła wiele znakomitych postaci literackiego świata. Wśród nich znaleźli się autorzy bestsellerów, laureaci prestiżowych nagród literackich oraz poeci, których twórczość poruszyła serca czytelników m.in. Szczepan Twardoch, Maria Peszek, Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Justyna Sobolewska, Ryszard Krynicki, Wojciech Bonowicz, Jarosław Mikołajewski, Marek Teller, Anna Mieszkowska, a także Harry Duda i Bartosz Suwiński. Spotkania autorskie umożliwiły publiczności bliższy kontakt z pisarzami, co stało się niezwykłą okazją do zadawania pytań, dyskusji nad twórczością oraz zdobywania cennych autografów.

Warsztaty i Konkursy

Opolska Jesień Literacka to nie tylko pasjonujące prezentacje autorów, ale także miejsce, gdzie młodzi pisarze mogą rozwijać swoje umiejętności. W ramach festiwalu odbyły się liczne warsztaty literackie prowadzone przez doświadczonych mentorów. Uczestnicy mieli możliwość udoskonalenia swojego warsztatu pisarskiego oraz wymiany pomysłów z innymi entuzjastami literatury.

Debaty i Refleksje

Opolska Jesień Literacka to nie tylko spotkania autorskie i warsztaty, to także przestrzeń do głębokich refleksji nad rolą literatury w dzisiejszym społeczeństwie. W trakcie festiwalu odbyły się debaty na temat literatury, jej wpływu na kulturę oraz roli pisarza w społeczeństwie. To miejsce, gdzie można było podzielić się swoimi przemyśleniami i słuchać różnorodnych punktów widzenia na literackie tematy.

Zakończenie Opolskiej Jesieni Literackiej

Opolska Jesień Literacka, która trwała przez prawie miesiąc, zakończyła się 8 grudnia. To był z pewnością czas intensywnych doświadczeń kulturalnych, dyskusji literackich, spotkań z autorami i wielu innych wydarzeń artystycznych. Festiwal miał na celu promowanie literatury, słowa pisanego oraz kreatywności, a zakończenie go było okazją do podsumowania i refleksji nad bogactwem kulturalnym regionu opolskiego.

Wydarzenie to potwierdza, że literatura wciąż ma ogromne znaczenie w naszym życiu, a Opolska Jesień Literacka jest znakomitą okazją do jej celebracji, odkrywania nowych talentów i refleksji nad rolą słowa pisanego w dzisiejszym świecie.

Publikacja- Patrycja Machura
Prowadziła- Małgorzata Andrusyszyn
Realizacja- Jakub Koziarz
Montaż- Aleksandra Krupop